home
 
 
 
Logowanie
login:
hasło:
   
Sprawdź w serwisie
Poradnik portalu
Ciekawe linki
Serdecznie zapraszamy do współpracy z naszym portalem. Prosimy o przesyłanie do nas linków do stron internetowych związanych z tematyką osobami niepełnosprawnymi wraz z któtkim opisem. więcej...

Akty prawne
Podstawowe akty prawne, dotyczące dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych więcej...

Adresy firm i instytucji
Jeśli poszukujesz pomocy, chciałbyś się poradzić, załatwić jakąć nurtującą Cię sprawę, lub skontaktowac się z firmą, oferującą potrzebne Tobie przedmioty, skorzystaj z naszej bazy firm i instytuji, mamy tutaj sporo ważnych informacji, więcej...

Jak założyć własną firmę
Czy alternatywą dla stałego zatrudnienia może być rozpoczęcie prowadzenia działalności na własną rękę? Oczywiście, że tak. Jeśli masz dobry pomysł i duże samozaparcie powinno się Tobie udać. Zapoznaj się z zasadami rejestrowania własnej działalności gospodarczej, więcej...

Rozwój przedsiębiorczości
Przedsiębiorczość to nie jest łatwy temat, a przedsiębiorczość osób niepełnosprawnych, to z pewnością duże wyzwanie. Chcielibyśmy, abyś na bieżąco otrzymywał informacje ze świata biznesu, aby Twój biznes mógł być skuteczny, więcej...

Statystyki
Statystyki pozwalają z innej perspektywy przyjrzeć się rzeczom, z którymi często spotykamy się na codzień. Zobacz, jak wyglądają osoby niepełnosprawne "w liczbach", sprawdź, czy ty także zostałeś ujęty w naszych zestawieniach, więcej...

Rynek pracy
O tym się mówi, o tym się pisze. Zobacz co słychać na rynku pracy osób nieopełnosprawnych, z jakimi borykają się problemami, jak potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dzięki doświadczeniom innych ty także możesz sprostać wyzwaniom, więcej...

2014-05-15

Światowy Dzień Świadomości Dostępności

15 maja 2014 odbywa się Global Accessibility Awareness Day (Światowy Dzień Świadomości Dostępności). Wydarzenie skierowane jest do użytkowników, którzy mają utrudniony dostęp do Internetu ze względu na poważne wady wzroku lub inny rodzaj niepełnosprawności. Ułatwienie dostępu do technologii niepełnosprawnym użytkownikom jest niezwykle ważne dla Mozilli. Do działań w tym obszarze został powołany specjalny zespół nazwany A11y.

Mozilla i dostępność
W Mozilli uważamy, że Internet powinien być dostępny dla każdego i wszędzie, gdzie tylko jest możliwość podłączenia sieci. Właśnie dlatego stworzyliśmy zespół A11y. Zwrot A11y to także szeroko rozpoznawalny kod numeryczny, który odnosi się do interakcji człowieka z komputerem. W szczególności dotyczy dostępności do Sieci wśród osób niepełnosprawnych.

Do zespołu A11y w Mozilli należą setki wolontariuszy, pasjonatów, którzy mają szczególne potrzeby, jeśli chodzi o korzystanie z Sieci i rozwijanie jej. Niektórzy członkowie zespołu mają wady wzroku różnego stopnia, niektórzy są całkowicie niewidomi, inni cierpią z powodu upośledzenia mechanicznego – sprawia to, że codzienne korzystanie z Internetu może być dużym wyzwaniem. Członkowie zespołu Firefox A11y w Mozilli pracują nad poprawieniem dostępności w ramach całego ekosystemu sieciowego – wpływając na standardy W3C, pracując nad wdrożeniami w przeglądarce oraz rozwijając pomocnicze technologie.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego projekt Dostępność w Mozilli.

Firefox i dostępność
Firefox posiada wiele funkcjonalności, które sprawiają, że przeglądarka internetowa i zawartość Sieci są dostępne dla wszystkich użytkowników, uwzględniając osoby z problemami ze wzrokiem, niewidomych oraz z ograniczonymi możliwościami korzystania z klawiatury lub myszy. Przydatne informacje na temat tych funkcji Firefoksa można znaleźć tutaj.

The Access Firefox Project (Projekt ułatwiania dostępu Firefox) to dedykowany portal internetowy, na którym znajdują się narzędzia i zasoby dla osób niepełnosprawnych (głównie z niepełnosprawnością wzrokową).


Q&A

Parę słów na temat Kena Saundersa, założyciela Access Firefox

Ken Saunders jest współwłaścicielem i założycielem Access Firefox.org oraz jedną z kluczowych postaci odpowiedzialnych za projektowanie, rozwój oraz dostosowywanie technologii internetowej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ken jest wolontariuszem Mozilli, co znaczy, że współtworzy projekt Mozilla nie uzyskując z tego żadnych korzyści finansowych. Ken pochodzi z Bostonu, w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych i jest zarejestrowany jako niewidomy ze względu na wrodzoną chorobę wzroku – bielactwo oraz oczopląs.

Zadaliśmy Kenowi 10 pytań związanych z jego rolą w Mozilli:

1. W jaki sposób wrodzone wady wpływają na Twoją pracę i jakie narzędzia stosujesz, żeby ją ułatwić?

Jestem niewidomy z powodu dwóch wrodzonych wad jakimi są: bielactwo oraz oczopląs. Moja ostrość widzenia jest udokumentowana na 20/200 w prawym oku oraz 20/400 w lewym. Oznacza to, że mam problem z rozróżnianiem obiektów zarówno bliskich, jak i dalekich. Moja ostrość wzroku nie może być dokładnie określona ze względu na oczopląs, czyli mimowolne ruchy gałek ocznych w kierunku poziomym. Trudność polega na tym, że mogę skoncentrować się na jednym obiekcie tylko przez kilka sekund zanim moje oczy zaczną się poruszać.
W zakresie narzędzi, których używam, dużą pomocą są dla mnie dodatki Firefoksa, które pomogłem rozwinąć, np. zwiększające przyciski Big Buttons, Page Zoom Button, umożliwiający powiększanie strony oraz Theme Font & Size Changer, zmieniający rozmiar i rodzaj czcionki w interfejsie. Sam Firefox jest świetny, ponieważ jest tak konfigurowalny, że mogę dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb. Znacznie ułatwia mi to pracę.
Korzystam z wielu darmowych narzędzi ułatwiających dostęp do sieci, takich jak aplikacji zamiany tekstu na mowę czy programu służącego do powiększania obrazu. Są też inne, bardziej zaawansowane narzędzia, ale kiedy zaczynamy szukać rozwiązania przekraczającego domyślne funkcje ułatwień dostępu, narzędzia stają się kosztowne. Chciałbym doprowadzić do tego, żeby wszystkie narzędzia były bezpłatne. Robimy co w naszej mocy, żeby tak się stało.

2. Kiedy zacząłeś zajmować się kodowaniem?

Swoją przygodę z kodowaniem zacząłem w 2004 roku. Znam podstawy HTML, CSS oraz XUL. Chciałbym nauczyć się jeszcze JavaScript, w zasadzie już zacząłem to robić, ale niestety wady wzroku utrudniają mi naukę. Wiele z tego co wiem, nauczyłem się powoli, eksperymentując samodzielnie oraz edytując pracę innych.

3. Jak dowiedziałeś się o Mozilli i kiedy zaangażowałeś się w projekt?

Wracając do 2005 roku, pewnego dnia pobrałem przeglądarkę Firefox i kliknąłem przycisk „Dołącz do nas”, który pojawiał się jako domyślna zakładka w Firefoksie w tamtym czasie. Następnie szybko rozpocząłem pracę jako wolontariusz dla Spread Firefox i zostałem administratorem tej strony.
Od 2011 kiedy skończyliśmy pracę nad tą stroną, zostałem zaangażowany w testowanie i badania jako członek społeczności Mozilli, która czuwa nad zapewnieniem odpowiedniej jakości (QMO). Zajmowałem się tam testowaniem Firefoksa na wszystkich platformach (Windows, Mac, Linux i Android).
Starałem się pomagać gdziekolwiek mogłem, testując i dzieląc się moimi spostrzeżeniami także odnośnie nowych projektów. Jednym z przykładów jest wczesna faza projektu Mozilla WebMaker, znanego jako Mozilla Drumbeat w tamtym czasie. Webmaker to świeże podejście do nauki technologii oraz umiejętności informatycznych. Celem było stworzenie nowego pokolenia cyfrowych twórców i projektantów stron internetowych oraz szerzenie idei wspólnego doskonalenia umiejętności informatycznych.

4. Istnieje więcej inicjatyw z zakresu A11y. Dlaczego wybrałeś Mozillę i Firefoksa?

Jeden prosty powód – lubię Mozillę, zgadzam się z misją oraz celami Fundacji. Podoba mi się to, że Mozilla walczy o prawa użytkowników Internetu, szczególnie o prawa prywatności w sieci i suwerenności użytkowników.
To co zrobiło na mnie ogromne wrażenie na samym początku, kiedy rozpocząłem działalność jako wolontariusz, to szerokie grono, otwartych i podobnie myślących ludzi z całego świata, którzy spotykają się w pracy i działają zgodnie z misją i celami Mozilli, żeby utrzymać sieć otwartą oraz dostępną dla wszystkich. Społeczność jest bardzo zróżnicowana, każdy może w niej uczestniczyć niezależnie od umiejętności, dochodów, wykształcenia czy pochodzenia.

5. Jakie wskazówki dałbyś użytkownikom A11y zaczynającym korzystać z Firefoxa?

Jak ze wszystkim, warto dać sobie czas na zapoznanie się z Firefoksem. Proponuję zacząć od przyjrzenia się funkcjonalnościom jakie oferuje Firefox swoim użytkownikom, a następnie pobrać przeglądarkę. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, polecam zapoznać się z przewodnikiem Access Firefox dla początkujących. Można tam znaleźć podstawowe informacje np. jak pobrać Firefoksa, co znaczą poszczególne terminy czy jak korzystać z dodatków. Następnie możemy przystosować Firefoksa do indywidualnych potrzeb dla zmaksymalizowania komfortu z użytkowania.

6. Co obecnie uważasz za największe bariery w dostępności Sieci i jak można sobie z nimi radzić?

Pomimo że Flash oferuje możliwości tworzenia dostępnej zawartości stron, jako osoba z wadami wzroku, zarejestrowana jako niewidoma, która korzysta z tej technologii, wiem, że może ona być problematyczna. Te ograniczenia są bardzo dobrze udokumentowane tutaj.

Na szczęście, istnieją nowoczesne rozwiązania alternatywne, jak te dostarczane przez HTML5 – technologie takie jak, np. ARIA. Jestem bardzo dumny z faktu, że na Windows, Firefox ma najlepszy wynik w zakresie wsparcia HTML5 dla dostępu spośród wszystkich wyszukiwarek z wynikiem 88,5% (dla porównania: Chrome 47%, Internet Explorer 37%).

7. Jakie są plany na najbliższą przyszłość dotyczące zwiększania dostępności?

Mój kolega oraz współwłaściciel AccessFirefox.org., Otto de Voogd, odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu projektu. Wspólnie z nim oraz małym zespołem planujemy przeprojektować witrynę, tak aby podkreślić nowe funkcjonalności dostępne w Firefox 29.
Osobiście mam nadzieję na szybkie wznowienie mojej roli jako Mozilla Accessibility Steward, dzięki której mogę przyczynić się do zwiększenia świadomości oraz uczestniczyć w projekcie Mozilli.
Poza działalnością wolontariusza w Mozilli oraz projektowania dodatków dla Access Firefox, obsługuję też kilka stron internetowych. Pasjonuje mnie zarówno obsługiwanie, jak i tworzenie nowych mediów, więc będę to kontynuować.* Uwaga: Access Firefox nie jest oficjalnie powiązane z Fundacją Mozilla ani Korporacją Mozilla. Projekt, strona i dodatki zostały stworzone i są utrzymywane przez członków Społeczności Mozilli.

Źródło: LEWIS PR – Global Communications
Projekt dofinansowany przez
Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczościwww.parp.gov.pl
Czy uważasz, że powstanie tego serwisu było dobrym pomysłem?
 tak
 nie
 nie wiemZobacz wyniki

Czy portal się podoba?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdaniaZobacz wyniki

Czy portal BezBarier.pl powinien mieć zasięg ogólnopolski?
 Tak
 Nie
 Nie wiemZobacz wyniki

O portalu  |   Forum   |   Dla pracowników  |   Dla pracodawców  |   Organizacje  |   Administracja  |   Polityka prywatności  |   Home  |  
© BTC Sp. z o.o., 2003-2008, Wszelkie prawa zastrzeżone.