home
 
 
 
Logowanie
login:
hasło:
   
Sprawdź w serwisie
Poradnik portalu
Ciekawe linki
Serdecznie zapraszamy do współpracy z naszym portalem. Prosimy o przesyłanie do nas linków do stron internetowych związanych z tematyką osobami niepełnosprawnymi wraz z któtkim opisem. więcej...

Akty prawne
Podstawowe akty prawne, dotyczące dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych więcej...

Adresy firm i instytucji
Jeśli poszukujesz pomocy, chciałbyś się poradzić, załatwić jakąć nurtującą Cię sprawę, lub skontaktowac się z firmą, oferującą potrzebne Tobie przedmioty, skorzystaj z naszej bazy firm i instytuji, mamy tutaj sporo ważnych informacji, więcej...

Jak założyć własną firmę
Czy alternatywą dla stałego zatrudnienia może być rozpoczęcie prowadzenia działalności na własną rękę? Oczywiście, że tak. Jeśli masz dobry pomysł i duże samozaparcie powinno się Tobie udać. Zapoznaj się z zasadami rejestrowania własnej działalności gospodarczej, więcej...

Rozwój przedsiębiorczości
Przedsiębiorczość to nie jest łatwy temat, a przedsiębiorczość osób niepełnosprawnych, to z pewnością duże wyzwanie. Chcielibyśmy, abyś na bieżąco otrzymywał informacje ze świata biznesu, aby Twój biznes mógł być skuteczny, więcej...

Statystyki
Statystyki pozwalają z innej perspektywy przyjrzeć się rzeczom, z którymi często spotykamy się na codzień. Zobacz, jak wyglądają osoby niepełnosprawne "w liczbach", sprawdź, czy ty także zostałeś ujęty w naszych zestawieniach, więcej...

Rynek pracy
O tym się mówi, o tym się pisze. Zobacz co słychać na rynku pracy osób nieopełnosprawnych, z jakimi borykają się problemami, jak potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dzięki doświadczeniom innych ty także możesz sprostać wyzwaniom, więcej...

Gorąca linia
DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH


O MOŻLIWOŚCI zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o pomoc dla ich pracodawców, kursy kwalifikowane, turnusy rehabilitacyjne oraz wiele innych spraw związanych z rehabilitacją zawodową i społeczną pytali wczoraj Czytenicy. A odpowiadali im goście naszej Gorącej linii: Marek Królak z Powiatowego Urzędu Pracy i Krzysztof Parchimowicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

- JESTEM niepełnosprawny i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mogę skorzystać z jakiegoś funduszy czy dofinansowania na rozwój firmy? Na przykład chciałbym kupić komputer, aby sobie poprawić stanowisko pracy. Wiem, że jest coś takiego dla pracodawców, ale nie wiem, czy także dla kogoś, kto jest dla siebie pracodawcą i pracownikiem.
Marek Królak: - Prowadzi Pan działalność gospodarczą, czyli forma pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej już nie wchodzi w rachubę. Ale jest inna forma pomocy. Jeśli wziąłby Pan kredyt bankowy, to wtedy możemy sfinansować panu połowę oprocentowania.

- Czyli biorę normalny, komercyjny kredyt, a wy finansujecie odsetki od niego.
- Tak finansujemy połowę oprocentowania. Gdyby Pan w przyszłości zamierzał z takiego kredytu korzystać, to z umową kredytową, albo jeszcze przed jej zawarciem, musiałby się Pan do nas udać - do Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Mickiewicza 39, pokój 261 lub 266.

- Dla mnie, niestety, taki kredyt jest nierealny. Ja jestem na ryczałcie i dlatego nikt mi nie udzieli kredytu.
- Ale jest jeszcze jedna forma wsparcia dla pana. Związana jest z płaceniem składek na ubezpieczenie społeczne. Przysługują tu panu ulgi.

- Ale ja płacę tylko ubezpieczenie zdrowotne.
- Czyli prawdopodobnie pobiera Pan rentę i nie korzysta z prawa płacenia składek po to, aby podnieść sobie rentę lub emeryturę. Bo gdyby pan dobrowolnie opłacał składki, to przysługiwałyby panu takie ulgi. A jeszcze jedno - czy zasięgnął pan informacji w Zachodniopomorskim Oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy al. Powstańców Wielkopolskich 33? Bo co roku zarząd funduszu układa programy i być może mógłby pan skorzystać właśnie z nich. W naszym urzędzie osoby niepełnosprawne mogą otrzymać pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także dofinansowanie kredytu bankowego. A osoby pozostające bez zatrudnienia mogą też być przeszkolone.

- Mam córkę niepełnosprawną i chciałbym się dowiedzieć, jakie są możliwości jej zatrudnienia.
- Czy córka jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy?

- Jest, ale to nic nie daje. Ona pracowała już na komputerze i chciałaby ponownie podjąć taką pracę.
- Jeśli jest zainteresowane i zgłasza się w terminach, to jest prawdopodobne, że któregoś razu będzie dla niej oferta pracy. Oczywiście im częściej klienci Powiatowego Urzędu Pracy go odwiedzają, tym większe prawdopodobieństwo napotkania odpowiedniej oferty. To prawda, że sporo osób jest zarejestrowanych, także niepełnosprawnych. Natomiast ofert nie ma dużo. Niemniej jednak warto się nimi interesować.
- Jakie wykształcenie ma Pani córka i staż pracy?

- Ma wykształcenie średnie ogólne, a przepracowała do tej pory tylko 8 miesięcy. Ale jest jeszcze młoda, ma 26 lat.
- Proponowałbym zainteresować się jakimś kursem dla córki. Wtedy zwiększa szansę znalezienia zatrudnienia. Mogłaby skończyć bardziej zaawansowany kurs komputerowy, na przykład projektowanie stron internetowych. My finansujemy w całości taki kurs.

- A do kogo córka ma się w tej sprawie zwrócić?
- Należy się zwrócić do nas, czyli do Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie przy ul. Mickiewicza39, do pokoju 260. I jeżeli żaden z proponowanych kursów nie odpowiadałby pani córce, mogłaby indywidualnie wskazać jakiś kurs dla siebie. To wszystko jest do uzgodnienia. Nie powinno się jednak pozostawać bezczynnym.

- A pracodawca, który zechciałby ja zatrudnić, może liczyć na jakieś ulgi?
- Do tej pory, jeśli pracodawca chciał zatrudnić osobę niepełnosprawną i zorganizować dla niej miejsce pracy, to my mieliśmy środki na pokrycie kosztów z tym związanych i częściowo też refundowaliśmy wynagrodzenia. Ale w tym roku zmieniła się ustawa i są środki na przystosowanie miejsca pracy. Innymi słowy - jeśli pracodawca chciałby zatrudnić pani córkę, a miejsce pracy wymagałoby oprzyrządowania, to wtedy moglibyśmy sfinansować jego koszty.

- Jakie obowiązki mają zakłady pracy chronionej wobec inwalidy?
- Nadzór nad tymi zakładami sprawuje wojewoda. Szczegółowe informacje mógłby pan uzyskać w Urzędzie Wojewódzkim. Z mojej wiedzy wynika, że takie zakłady mają zapewnić obsługę medyczną, czyli musi być w nich na przykład pielęgniarka. Pracodawca ten ma także możliwości wspierania potrzeb rehabilitacyjnych i leczniczych osób niepełnosprawnych, jeżeli ma dostateczną ilość środków na tak zwanym zakładowym funduszu rehabilitacji.

- Dlaczego ja dostaję z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie niższe dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, niż osoba która nie pracuje w zakładzie pracy chronionej?
Krzysztof Parchimowicz: - Gdyby pan nie był zatrudniony w zakładzie pracy chronionej, to dofinansowanie byłoby stosowne do stopnia niepełnosprawności. Natomiast w momencie, kiedy pracuje pan w takim zakładzie, to jest ono stałe i wynosi dzisiaj 385 złotych. Takie są przepisy. Turnus rehabilitacyjny jest jedną z form rehabilitacji społecznej, czyli on ma za zadanie włączenie osób, które z tytułu niepełnosprawności mają ograniczoną komunikację społeczną, do aktywnych form takiej komunikacji. Pan pracując w zakładzie pracy chronionej na co dzień spotyka się ze współpracownikami, dojeżdża pan do tego zakładu pracy, czyli prowadzi społecznie aktywne życie.

- Chciałbym zapytać o zasady dofinansowania przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zakupu sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych.
- Dofinansowanie do zakupu sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych może być przyznane tylko tej osobie, która uzyskała limit z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli taki został przyznany, a cena zakupu danego przedmiotu jest wyższa od niego, to MOPR może dofinansować koszt zakupu w wysokości do 150 procent limitu NFZ. Są na przykład osoby leżące w domach, które mają wnioski lekarskie, wystawione na zakup pampersów. Taki wniosek NFZ pokrywa w 70 procentach. Limit przewiduje zakup 60 pieluch na miesiąc. 30 procent to około 40 złotych, które klient zwykle płaci sam. Tymczasem to tez może być przedmiotem refundacji ze strony MOPR. Jest jedno zastrzeżenie, o którym trzeba pamiętać. Klientem naszego działu do spraw osób niepełnosprawnych może być wyłącznie osoba, która ma orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub inne równoważne.

- Jakie dokumenty muszę złożyć, żeby uzyskać dofinansowanie do zakupu obuwia ortopedycznego?
- Na miejscu wypełnia się stosowny wniosek. Potrzebny jest też wniosek lekarski z przyznanym limitem, który jest dla nas jedynym dowodem, że obuwie jest refundowane przez Fundusz. Robimy też kserokopię orzeczenie niepełnosprawności, sprawdzamy w dowodzie miejsce zamieszkania, bo dofinansowanie możemy przyznać tylko mieszkańcom powiatu, spisujemy numer NIP i PESEL. Istotna jest wycena obuwia, którą zainteresowany musi przynieść ze sklepu. Sklep wycenia koszt obuwia, zapisując, jaką część pokrywa NFZ i jaki jest udział własny pacjenta. Na podstawie tej wyceny pacjent występuje do nas o konkretne środki.

- Czy można jeszcze w tym roku składać wnioski o dofinansowanie do łamania barier architektonicznych?
- W lutym tego roku zmieniła się ustawa. Poprzednia dopuszczała możliwość składania wniosków na to zadanie tylko do listopada roku poprzedzającego termin jego realizacji. Nowa ustawa wprowadza zmianę, że wnioski można składać przez cały rok. Należy mieć jednak na uwadze, że procedura jest dość skomplikowana. Klient musi złożyć m.in. kosztorys wykonania prac, a on musi zostać zweryfikowany. Na samo zezwolenie na budowę czeka się dwa miesiące. Jeśli więc złożymy wniosek pod koniec roku, możemy nie zdążyć.

- Prowadzę mały zakład pracy. Chciałbym zatrudnić osobę, która się porusza na wózku inwalidzkim. Żeby wejść do zakładu, trzeba pokonać kilka schodków. Czy mogę liczyć na refundację tych kosztów przez MOPR lub Powiatowy Urząd Pracy?
M.K.: - MOPR rozpatruje tylko wnioski osób indywidualnych. Nie rozpatruje wniosków instytucji. Pracodawca musi złamać te bariery na własny koszt. Wynika to z przepisów kodeksu pracy. Jeśli jest to zakład pracy chronionej, może na usuwanie barier spożytkować środki swojego tzw. zakładowego funduszu rehabilitacji, czyli pieniądze pozyskane z ulg i zwrotów.

- Jestem niepełnosprawna i szukam pracy. Ostatnio widziałam ciekawą ofertę szkoły podyplomowej. Czy PUP może sfinansować mi czesne?
- Wśród osób niepełnosprawnych, które zgłaszają się do PUP, są i takie, które chcą być przeszkolone lub przekwalifikowane. Urząd ma środki, aby wysłać je na kurs. Jednak formy przeszkolenia, które możemy sfinansować to formy pozaszkolne. Nie możemy więc pokryć pani czesnego. W ostatnim okresie PUP finansował szkolenia na agentów ochrony, sztaplarzy, projektantów stron internetowych, pracowników biurowych, kursy komputerowe. Był nawet przypadek skierowania jednej osoby na kurs rehabilitanta.

- Mam niepełnosprawnego, niedosłyszącego syna. Jego kwalifikacje to kucharz i grafik komputerowy po studium pomaturalnym. Czy byłaby dla niego jakaś praca?
- Czy syn jest zarejestrowany w PUP?

- Był przez półtora roku. Nie otrzymał żadnej oferty pracy. Wyrejestrowaliśmy się.
- Niesłusznie. Pewnie pana pocieszę i jednocześnie zasmucę. Niedawno poszukiwaliśmy właśnie osób niepełnosprawnych z kwalifikacjami grafika komputerowego. Potrzebowało ich dwóch pracodawców. Żeby znaleźć zatrudnienie, konieczna jest odpowiednia aktywność i cierpliwość. Należy nas często odwiedzać i czekać, bo oferta pracy może przejść koło nosa. Ale może pański syn chciałby skorzystać z jakichś innych szkoleń? Mamy takie możliwości. Mógłby na przykład pogłębić umiejętności korzystania z komputera. Wysłaliśmy zainteresowanych na kurs projektowania stron internetowych. Warto byłobt, żeby pana syn ponownie zarejestrował się w PUP w przeszedł do naszej siedziby przy ul. Mickiewicza 39, do pokoju 260. Tam dowie się o możliwościach szkoleń i przekwalifikowań.

- Chyba nie ma wielu ofert pracy dla niepełnosprawnych?
- Pracodawcy co prawda nie składają zbyt dużo ofert ze wskazaniem na niepełnosprawnych, ale bywa czasem tak, że poszukujemy kogoś z odpowiednimi kwalifikacjami i nie możemy znaleźć. Warto więc poszerzać swoją wiedzę o dodatkowe szkolenia, żeby być na rynku pracy atrakcyjnym kandydatem. Zwłaszcza, że od przyszłego roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą mieli dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Sądzimy, że nastąpi ożywienie na rynku ofert pracy.

- Interesują mnie pożyczki ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla niepełnosprawnych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą.
- W tym roku pieniędzy nie brakuje. Wszystkie wnioski osób, które się o nie starały, zostały rozpatrzone pozytywnie. Choć pożyczek udzielono, zostały jeszcze środki na ten cel. Żeby je otrzymać, trzeba być zarejestrowanym w PUP i wskazać jakąś formę zabezpieczenia spłaty. Czy to przez poręczycieli, czy to przez majątek. Przede wszystkim trzeba mieć jednak pomysł na działalność i zdecydowanie. Wysokość pożyczki sięga ponad 60 tys. złotych.

- Jak oprocentowane są te pożyczki?
- Bardzo nisko, bo za cały okres spłaty pożyczki 5 procent. Okres spłaty może wynieść do 4 lat. Jest też kolejne dobrodziejstwo - jeśli ktoś przez dwa lata będzie nieprzerwanie prowadził działalność gospodarczą i spłaci połowę pożyczki, druga połowa jest mu umarzana.

- Jestem rencistą. Pracuję w zakładzie pracy chronionej jako portier. Czy ja mogę mieć dyżury w systemie 12 godzin na 12? Czy to jest zgodnie z przepisami?
- Zacytuję panu fragment ustawy, która mówi o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych: "czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo". Ale następny przepis precyzuje, że tego zapisu nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu. Pracodawca ma więc pewną swobodę. Niemniej jednak ogólna liczba przepracowanych przez pana godzin nie powinna przekroczyć 40 tygodniowo.

- Nie chodzi mi o liczbę godzin, ale o przerwę na odpoczynek. Pracuję noc w noc.
- Nie jesteśmy, niestety, specjalistami z zakresu prawa pracy. Na pewno dowie się pan wszystkiego w Inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy na ul. Pszczelnej 7.

Notowały: Anna GNIAZDOWSKA
Agnieszka STEFAN
1 października 2003 r.
KURIER


  powrót
Projekt dofinansowany przez
Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczościwww.parp.gov.pl
Czy uważasz, że powstanie tego serwisu było dobrym pomysłem?
 tak
 nie
 nie wiemZobacz wyniki

Czy portal się podoba?
 Tak
 Nie
 Nie mam zdaniaZobacz wyniki

Czy portal BezBarier.pl powinien mieć zasięg ogólnopolski?
 Tak
 Nie
 Nie wiemZobacz wyniki

O portalu  |   Forum   |   Dla pracowników  |   Dla pracodawców  |   Organizacje  |   Administracja  |   Polityka prywatności  |   Home  |  
© BTC Sp. z o.o., 2003-2008, Wszelkie prawa zastrzeżone.